Alza Marketplace v České Republice

09.06.2023

Alza Marketplace je jednou z největších a nejúspěšnějších e-commerce platforem v České republice. S bohatou historií se stala klíčovým hráčem v online nakupování. V posledních měsících ale vstoupili na český e-commerce trh noví hráči. Dokáže Alza udržet svou pozici jedničky na trhu?

Historie Alza Marketplace

Založení

Alza byla založena v roce 1994 jako malý obchod s elektronikou. Postupně se rozrostla a stala se jedním z předních e-obchodů ve střední Evropě. V roce 2014 Alza spustila svou vlastní platformu pro prodejce - Alza Marketplace, která umožnila nezávislým prodejcům nabízet své produkty přímo na Alza.cz.

Expanze Alza Marketplace

V průběhu let se rozrostla a stala se předním e-obchodem v České republice a na Slovensku. S rostoucím úspěchem a silnou značkou se Alza rozhodla expandovat na další evropské trhy a nabídnout své služby širšímu spektru zákazníků.

Prvním krokem Alzy na evropských trzích bylo rozšíření na Slovensko. Díky již existujícímu působení v tomto regionu měla společnost dobré povědomí o místním trhu a preferencích zákazníků. Postupně se Alza etablovala jako důvěryhodný e-obchod a získala si věrnost slovenských spotřebitelů.

Dalším důležitým krokem bylo rozšíření na polský trh. Polsko je jedním z největších a nejrychleji rostoucích e-commerce trhů ve střední Evropě. Alza se výborně adaptovala na místní podmínky a preferenční chování polských zákazníků. Investovala do marketingu, budování povědomí o značce a poskytování kvalitních služeb. Tento strategický přístup jí umožnil získat si velký podíl na polském trhu a stát se jedním z klíčových hráčů.

Po úspěšném vstupu na polský trh se Alza rozhodla expandovat do dalších zemí. Začala se postupně rozšiřovat do Maďarska, Rumunska, Bulharska a dalších zemí ve střední a východní Evropě.

Alza v České Republice

Prozatimní jedničkou na trhu

Jednou z klíčových výhod Alza Marketplace je důvěra, kterou platforma vyvolává u zákazníků. Alza se etablovala jako renomovaný a důvěryhodný obchodník. 

Další výhodou Alza Marketplace je silná logistická infrastruktura. Alza disponuje moderními sklady a rychlými dodacími službami, což zajišťuje, že zákazníci dostanou své objednávky rychle a spolehlivě. Prodejci na Alza Marketplace mohou využít tuto logistickou síť a nabídnout zákazníkům pohodlné a rychlé doručení svých produktů. Ke konci roku 2021 provozovala Alza kromě e-shopu také 53 prodejen a téměř 1 800 schránek pro vyzvednutí zboží (tzv. AlzaBox) v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku. Aktuálně na svých stránkách zmiňuje počet 2600 Alzaboxů v Cěské Republice. 

Budoucnost Alzy

Alzák

Není v České republice nikoho, kdo by neznal zeleného Alzáka. Ačkoliv má většina z nás po zaslechnutí jeho hlasu husí kůži, stejně na Alze nakoupíme. A víte proč?

Konkurence

Alza ještě nedávno neměla v České republice komplexní konkurenci. Mall.cz ji občas šlape na paty, ale v pohledu komplexnosti služeb, které Alza nabízí, je opravdu jedničkou.

Já jsem veliký fanoušek Amazonu a Allegra a častý kritik Alza.cz. Nemám dobré zkušenosti se zákaznickou podporou. A to je klíč pro dlouhodobě udržitelný konkurenční boj. Alza.cz bude muset zapracovat na svých procesech jak směrem k zákazníkům, tak směrem k firmám, které své zboží na Alze nabízí. Je pouze otázkou času, kdy vstoupí Amazon na český trh. Čas ukáže. Kdo jsem

Jmenuji se Gabriela a pomáhám prodejcům s Amazon Marketplace od roku 2014.


Chystáte se prodávat na Amazon Marketplace?

Připravila jsem pro vás dva důležité návody, online kurzy, které vám ušetří spoustu času, práce i probděných nocí.

1. Jak začít prodávat na Amazonu

  • Přemýšlíte o prodeji na Amazonu?
  • Máte založený prodejní účet a potřebujete poradit s dalšími kroky?
  • Nevíte jak připravit grafiku a texty produktů pro Amazon?
  • Nejste si jistí, že vás Amazon Seller Central je dobře nastaven?

2. Online návod na založení prodejního účtu na Seller Central Amazon

Na začátku vaší cesty je založení prodejního účtu na Amazonu. Tento proces je přísný a pro některé prodejce i složitý.

Poslechněte si video, kde vám vysvětlím, proč tento online průvodce založením prodejního účtu na Amazonu vzniknul.