Amazon Marketplace v Evropě: Od skromných začátků k obchodnímu gigantu

08.02.2023

Amazon Marketplace se stal jedním z největších online tržišť na světě a jeho úspěch není omezen pouze na Spojené státy. Evropský Amazon roste jak počtem trhů, tak počty skladů a prodejců.

 V tomto článku se zaměříme na historii a vývoj Amazon Marketplace v Evropě. Od svého vstupu na evropský trh v roce 1998 se Amazon vypracoval na klíčového hráče v online obchodování a otevřel dveře pro mnoho malých a středních podniků, aby se dostaly k celosvětovému publiku.

Vstup na evropský trh

Amazon zahájil svou evropskou expanzi v roce 1998, kdy otevřel svůj první zahraniční web v Německu. Poté následovaly další země, včetně Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska. Původně se Amazon soustředil na prodej knih, ale postupně rozšířil své portfolio na širokou škálu výrobků, od elektroniky a oblečení až po domácí potřeby.

Marketplace model

V roce 2000 Amazon představil nový koncept nazvaný "Amazon Marketplace", který umožňoval malým a středním podnikům prodávat své výrobky přímo prostřednictvím platformy Amazon. Tento model se ukázal jako obrovský úspěch, protože podnikatelé měli přístup k obrovskému počtu zákazníků a mohli využít infrastrukturu a logistiku Amazonu.

Rozšíření a lokalizace

Amazon postupně rozšiřoval svou přítomnost po celé Evropě, otevíral nové distribuční centra a lokalizoval své webové stránky do různých jazyků. Tímto způsobem se Amazon přiblížil místním zákazníkům a umožnil jim nakupovat ve svém mateřském jazyce.

Inovace a rozšíření služeb

Amazon Marketplace neustále inovoval a přidával nové služby, které zlepšovaly zkušenost zákazníků i prodejců. Patří sem například program Amazon Prime, který nabízí bezplatnou dopravu a další výhody, nebo Fulfillment by Amazon, který umožňuje prodejcům skladovat své zboží v distribučních centrech Amazonu a využívat jejich logistického systému. 

Vliv na místní ekonomiku

Přítomnost Amazon Marketplace v Evropě měla výrazný vliv na místní ekonomiku. Tisíce malých a středních podniků získaly přístup k celosvětovému trhu a mnoho z nich se stalo úspěšnými online prodejci. Zákazníci mohou využívat široký výběr produktů za konkurenceschopné ceny, což vytváří zdravou konkurenci na trhu.


Kdo jsem?

Jmenuji se Gabriela a pomáhám prodejcům s Amazon Marketplace od roku 2014.


Chystáte se prodávat na Amazon Marketplace? 

Připravila jsem pro vás dva velmi důležité online návody.

1. Jak začít prodávat na Amazonu

  • Přemýšlíte o prodeji na Amazonu?
  • Máte založený prodejní účet a potřebujete poradit s dalšími kroky?
  • Nevíte jak připravit grafiku a texty produktů pro Amazon?
  • Nejste si jistí, že vás Amazon Seller Central je dobře nastaven?

2. Online návod na založení prodejního účtu na Seller Central Amazon

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam.