Jeff Bezos a jeho cesta k úspěchu

01.05.2022

V moderním světě není moc lidí, kteří by neznali toto jméno. Jeff Bezos se zajisté zapsal do historie businessu, a to zaslouženě. Už několik let se o první příčku nejbohatšího člověka na světě dělí s neméně známým Elonem Muskem.

Pojďme si říct něco málo o jeho původu, vzdělání a začátcích v obchodování.

Obyčejné dětství vedlo k neobyčejné budoucnosti

Jeff Bezos se narodil do nemajetné rodiny. Jeho matka ještě studovala na střední škole a otec vlastnil menší obchod. Rodiče se brzy rozvedli a jeho adoptoval nový partner jeho matky, kubánský imigrant Mike Bezos.

Už od malička byl velmi zvídavý a zkoumal, jak věci fungují. Z garáže jeho rodičů si udělal laboratoř, kde vyráběl všeljaké vylepšováky do domu. Ve škole se mu dařilo a už na střední škole poprvé vyslyšel své podnikatelské tužby, když se svou přítelkyní založil letní tábor pro děti. Byl premiantem třídy a na univerzitě získal ocenění pro významné studenty.

Jeho studijní úspěchy ho dovedly až na věhlasnou Princeton University, kde získal titul.

Začátky jeho kariéry

Díky vystudovanému elektru a inženýrství se mu hrnuli nabídky například z Bellových laboratoří nebo z firmy Intel. Svou kariéru ale začal ve start-upu, kde měl na starost zahraniční obchod. Jeho to však táhlo k bankovnictví, kde vystřídal několik investičních společností. V jedné z nich, v D. E. Shaw & Co. to dotáhl až na post viceprezidenta.

Počátek Amazonu

Velký vzestup internetu mu znovu připomněl jeho podnikatelské touhy a tak roku 1994 odešel z postu viceprezidenta a 5.7.1994 zakládá ve své garáži v Seattlu budoucího e-commerce giganta Amazon.com.

Amazon začínal jako internetové knihkupectví a již v roce 1997 vstupuje na burzu. Časem přidává do své nabídky e-knihy, které se staly velkým hitem a od dalšího roku už Amazon nabízí například online prodej hudby a videí. Ještě tentýž rok přibývá do nabídky i několik druhů spotřebního zboží.

Amazon zažil za svou existenci nejen stagnaci tržeb, ale málem i krach celé společnosti. Díky stále stoupající oblibě internetu a aktivnímu zapojení Jeffa Bezose v chodu společnosti se nakonec vždy Amazon vzchopil a vypracoval se až tam, jak ho známe nyní.


Jeff Bezos, podnikatel, miliardář, vizionář, majitel The Washington Post a firmy Blue Origin, ale hlavně zakladatel jednoho z největších internetových obchodů na světě.


Přemýšlíte nad vstupem na marketplaces? Pomůžeme vám se založením prodejního účtu, listingem produktů, nebo napojením na váš e-shop. 

Napsala jsem pro vás e-book: Jak začít prodávat na Amazonu

  • Chystáte se na vstup na Amazon Marketplaces?
  • Potřebujete pochopit základní Amazon pojmy
  • Chcete znát vhodné produkty pro Amazon?

E-book ke stažení ZDARMA

  • Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů. Materiály zasílané ode mě, se budou týkat souvisejícího tématu z oblasti podnikání na internetových tržištích (online marketplaces). Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu. Já, Gabriela Bernatová amz GUIDE s.r.o., IČ: 25045628, je na základě vašeho souhlasu budu zpracovávat podle zásad o zpracování a ochrany osobních údajů.